Uff, jak gorąco

klimaW gorące dni klienci poszukujący do zakupu mieszkania do listy swoich pytań dodają to o klimatyzację. Wydawać by się mogło, że klimatyzatory nie powinny stanowić szczególnie unikatowego elementu wyposażenia mieszkania. Jednak tak nie jest. Specjaliści z Metrohouse przeanalizowali kilkanaście tysięcy ofert mieszkań na sprzedaż w budynkach oddanych do użytku po 2000 r. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Tylko w Warszawie i we Wrocławiu odsetek ofert z klimatyzacją przekroczył 1 procent. W pozostałych dużych miastach, nawet w Trójmieście,  nabywcy mieszkań będą musieli pomyśleć o zamontowaniu klimatyzacji we własnym zakresie ponieważ klimatyzacje posiadają bardzo nieliczne lokale.
 

W polskich warunkach klimatyzacja uważana była dotychczas za zbyteczny dodatek do mieszkania. Dlatego w standardzie posiadały je głównie lokale o podwyższonym standardzie i apartamenty. Jako, że na Pomorzu wiele mieszkań jest przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, klimatyzatory zwłaszcza w nowych mieszkaniach stają się coraz powszechniejsze. Wymuszają to m.in. klienci deweloperów,

Adrian Czuczko, dyrektor regionalny w Metrohouse.

Najczęściej instalowane w pomieszczeniach klimatyzatory ścienne charakteryzują się bardzo szeroką gamą modeli zaczynając od najprostszych urządzeń aż po zaawansowane technologicznie na wyszukanym wzornictwie kończąc. Z doświadczeń firm działających w branży wynika, że klimatyzatory są najczęściej wybierane przez trzy grupy klientów. – Są to osoby mieszkające w domach i mieszkaniach o wyższym standardzie (zarówno nowych, jak i starszych), a także osoby posiadające mieszkania  w pobliżu ruchliwych ulic, z uwagi na obecność kurzu i pyłu. Częstymi klientami są posiadacze mieszkań na poddaszach, gdzie zwykle panuje latem znacznie wyższa temperatura, mówi

Małgorzata Pawlicka z firmy FONKO Polska. Koszt montażu standardowej klimatyzacji o mocy chłodniczej do 4kW (czyli do 40 m2) to ok. 4000,00 zł. W całości kosztów remontowych nie stanowi to dużego wydatku, jednak znacznie podwyższa atrakcyjność oferty w przypadku wystawienia mieszkania do sprzedaży.
 

Masz klimatyzację? Zapamiętaj!
 

Oprócz wyboru właściwej klimatyzacji najważniejszy jest sposób jej eksploatacji. Od tego, jak użytkujemy klimatyzację zależy nasze dobre samopoczucie i trwałość instalacji.

  • Regularnie czyść klimatyzator – czyść z brudu zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną, ponieważ zabrudzenie jest najczęstszym powodem spadku wydajności urządzenia. Raz na dwa tygodnie pamiętaj, aby wyczyścić filtry powietrza.
  • Sprawdzaj ilość czynnika chłodniczego – do wykonania tej czynności (sprawdzenie ilości freonu) potrzebny jest instalator klimatyzacji.
  • Poprawnie ustawiaj termostat – im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą z zewnątrz a wewnątrz, tym niższe zużycie prądu. Lokalizacja termostatu powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła, gdyż czujnik uruchamiać niepotrzebnie klimatyzator.
  • Ograniczaj zyski ciepła – czynności tj. mycie naczyń, gotowanie, kąpiele przyczyniają się do zwiększenia temperatury w mieszkaniu. W trakcie chłodzenia, pamiętaj aby pozamykać okna i drzwi, aby ciepło z zewnątrz nie dostawało się do środka. Dodatkowe stosowanie żaluzji czy rolet, pomoże szybciej i taniej rozprawić się z nieodpowiednią temperaturą.
  • Używaj zgodnie z przeznaczeniem – odpowiednie utrzymanie i eksploatowanie klimatyzatora to najprostsza droga do zadowolenia z jego pracy jak i oszczędność energii.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym złożyć wyrazy wielkiego uznania i podziękowania za możliwość współpracy z Panią Kamilą oraz Panią Kasią, dzięki którym nasza firma ma wspaniałe biuro. Współpraca z Panią Kamilą i Panią Kasią była czystą przyjemnością. Uśmiech na twarzy, pogoda ducha, kompetencje połączone ze świetną organizacją pracy, płynnym kontaktem między stronami jak i obiegiem informacji."

— Karolina Z., Warszawa