Działki letniskowe: blisko jeziora i niedrogo

Dzialka-jezioro-fotoRok temu, także w okolicach majówki, przeprowadziliśmy ankietę na temat preferencji klientów nabywających działki letniskowe. Także w tym roku podjęliśmy ten temat. Poniżej znajduje się omówienie wyników ankiety.

Zbliżające się majowe dni to dobry moment na to, aby zapoznać się z ofertą rynku działek. Nie trzeba być krezusem, by stać się właścicielem niewielkiego skrawka gruntu w ciekawej krajobrazowo okolicy. Następnie wystarczy zainwestować kilkanaście tysięcy złotych, aby na działce pojawił się prosty domek letniskowy. Duże możliwości dają też domki holenderskie, coraz bardziej popularne na rodzimym rynku. To jednak oferta dla zamożniejszych letników. Zatem - jakich działek poszukujemy i ile jesteśmy w stanie na nie wydać?
 

Grunt z domkiem
 

Poszukując własnej działki stawiamy na gotowe rozwiązania. Nie jesteśmy zainteresowani gruntami do samodzielnego zagospodarowania. Takie rozwiązanie wybiera tylko 13% ankietowanych, podczas gdy 82% deklaruje, że interesowałaby ich działka co najmniej z domkiem letniskowym lub nawet całorocznym - czyli “gotowa do użytku” i niewymagająca wielkich nakładów pracy.

Najwięcej zwolenników ma najbardziej popularne na rynku rozwiązanie – zakup działki z domkiem letniskowym, ew. postawionym na działce domkiem holenderskim. – W porównaniu do zeszłego roku, kiedy zadaliśmy ankietowanym podobne pytania, nieco więcej ankietowanych, bo 17 proc., deklarowało, że jest zainteresowanych zakupem samej działki. Natomiast z 19 do 26 proc. wzrósł odsetek deklaracji o chęci zakupu domu całorocznego – mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.
 

Nad jeziorem i niezbyt daleko
 

Zakup działki w górach, czy nad morzem nie okazał najbardziej pożądany przez ankietowanych. Planujący zakup działki preferują tereny położone nad jeziorami (49%) oraz w pobliżu lasów (23%). -W tym punkcie ankiety bardzo różnią się od ubiegłorocznych, gdzie aż 44% ankietowanych zadeklarowało chęć zakupu działki pod lasem, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Bardzo istotną kwestią jest odległość od miejsca zamieszkania. 43% poszukuje działek w odległości do 50 km. Z drugiej strony aż 21 proc. jest w stanie rozważyć oferty, które będą położone nawet powyżej 150 km od domu.

Dzialki_2Nawet ponad 100 tys. zł za działkę
 

Coraz lepsza koniunktura i pozytywne nastroje sprawiają, że Polacy są skłonni wydać niemałe pieniądze dla przyjemności i podniesienia komfortu życia. Najliczniejsza grupa, 38% ankietowanych, zdecydowana jest wydać od 20 do 50 tys., 26% od 50 do 100 tys., a co dziesiąty nawet powyżej 100 tys. zł. 26% natomiast poszukuje najtańszych działek, do 20 tys. zł. - Budżety, które jesteśmy skłonni przeznaczyć na zakup gruntu nie są dalekie od tego, co dostępne jest na rynku. Oczywiście najłatwiej jest kupić działkę rekreacyjną dysponując kwotą powyżej 100 tys. 45% ofert wystawionych na sprzedaż kosztuje ponad 100 tys. zł. 26% mieści się w widełkach od 50 do 100 tys.; 23% w zakresie od 20 do 50 tys. a 6% za mniej niż 20 tys. złotych, komentuje Marta Kosińska z serwisu Szybko.pl.

W porównaniu do ankiety przeprowadzonej przed rokiem nie zmieniły się czynniki jakimi kierują się nabywcy działek letniskowych. Największe znaczenie ma cena działki, a następnie ciche i spokojne otoczenie oraz walory turystyczne i krajoznawcze. Najmniejszą uwagę zwracamy na prestiż okolicy oraz walory inwestycyjne.  


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Ogromne zaangażowanie, wsparcie oraz serce włożone w sprzedaż naszego mieszkania. Pełen profesjonalizm na każdym etapie. Błyskawiczna sprzedaż. Bardzo dziękujemy za całą obsługę i szczerze polecamy."

— Piotr K, Wrocław