2019-02-01

Przygotowanie do rozmowy o kredycie hipotecznym

Coraz częściej osoby poszukujące kredytu nie chcą tracić czasu na wizyty w bankach. Wielu z nich decyduje się na spotkanie z ekspertem kredytowym, który dysponuje ofertą kilkunastu instytucji kredytowych. Na co powinien przygotować się klient, chcący zaciągnąć kredyt – wyjaśniają eksperci Gold Finance.
 

Klient zainteresowany kredytem hipotecznym przychodząc na pierwsze spotkanie w powinien przede wszystkim przygotować wstępne informacje związane z uzyskiwanym dochodem gospodarstwa domowego oraz celem kredytowania. Do podstawowych dokumentów pozwalających rozpocząć analizę zdolności kredytowej jest zestawienie dochodów gospodarstwa domowego za ostatnie kilka miesięcy. – Możemy je wygenerować ze swojego systemu bankowości elektronicznej. Minimalny okres, który musimy zbadać to 3 miesiące, ale dla lepszego przygotowania oferty najlepiej zrobić zestawienie za cały rok - mówi Adrian Szklarek, starszy specjalista ds. finansów osobistych w Gold Finance Katowice.Ważną kwestią podczas spotkania z ekspertem kredytowym jest informacja o źródle oraz formie otrzymywanego dochodu: czy jest to umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski itp. – Dla eksperta kredytowego ważnymi kwestiami są również: rodzaj i wysokość osiąganych dochodów, spłacane zobowiązania kredytowe wobec banków i innych instytucji finansowych, status majątkowy, staż pracy, a także np. liczba osób na utrzymaniu – mówi Mateusz Dłubak Dyrektor Oddziału Gold Finance w Lesznie. - Inaczej sprawa wygląda w przypadku przedsiębiorców. Tu badanie dochodów musi być przygotowane w oparciu o rachunkowość całej firmy, a najlepszym okresem do badania zdolności kredytowej jest zestawienie rachunkowe KPiR za cały poprzedni rok, plus za okres bieżący, czyli od rozpoczęcia obecnego roku kalendarzowego do ostatniego rozliczonego miesiąca – dodaje Mateusz Dłubak.
 

Jaki pytania zada ekspert kredytowy?


Pytaniem, które pada jako pierwsze jest wiek oraz stan cywilny osoby ubiegającej się o kredyt. Są to kluczowe elementy pozwalające ustalić maksymalny okres kredytowania i ewentualną potrzebę dostarczenia dodatkowych dokumentów np. o rozdzielności majątkowej. Kolejne ważne pytanie to źródło i wysokość uzyskiwania dochodów. – Na przykład w przypadku umowy o pracę ważne jest, czy umowa zawarta jest na czas określony i na jak długo, czy nieokreślony lub w przypadku działalności gospodarczej od kiedy jest prowadzona i na jakich zasadach rozliczany jest podatek dochodowy – mówi Mateusz Dłubak z Gold Finance. Jeśli chodzi o wysokość dochodów klienta zainteresowanego kredytem, to w przypadku umowy o pracę, zlecenia czy umowy o dzieło sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy podać średnią kwotę zarobków netto z ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy. Natomiast w przypadku działalności gospodarczej sprawa jest już bardziej złożona, ponieważ ekspert będzie oczekiwał szczegółowych informacji odnośnie wysokości uzyskiwanych przychodów, kosztów, dochodu firmy nawet za okres dwóch ostatnich lat. – Dodatkowo istotne będą również kwestie związane z zobowiązaniami firmy np. czy firma posiada leasingi lub kredyty firmowe, a ważną sprawą może okazać się wysokość odpisów amortyzacyjnych również za okres dwóch ostatnich lat - mówi Mateusz Dłubak z Gold Finance. Pytanie, które również pada na pierwszym spotkaniu z ekspertem kredytowym, to obecne zobowiązania finansowe, które posiadamy. – Rozumiemy je jako wszystkie kredyty i pożyczki ratalne, limity w kontach, oraz karty kredytowe. W tej kwestii ważna jest nie tylko wysokość płaconych miesięcznie rat, ale i pozostały do spłaty kapitał. Abyśmy mieli szanse przygotować jak najdokładniejszą ofertę kredytową, musimy znać obecną sytuację klienta. W niektórych przypadkach jednym z pierwszych ruchów jakie wykonujemy dla naszych klientów jest konsolidacja zobowiązań, tak aby przybliżyć nas do celu i przy okazji zaoszczędzić pieniądze, usuwając drogie lub niepotrzebne produkty bankowe, mówi Adrian Szklarek z Gold Finance. Podczas spotkania, zapewne ze strony eksperta padnie pytanie o terminowość spłat kredytów. Nie należy obawiać się mówić o zaistniałych opóźnieniach. Po prostu, niektóre banki podchodzą bardziej, a inne mniej restrykcyjnie do takich sytuacji.
 

Pytania, które mogą Cię zaskoczyć

Będąc na spotkaniu z ekspertem kredytowym musisz być gotowy na to, że niektóre pytania mogą wydawać się zaskakujące. Ekspert może zapytać wprost czy zdarzyły się klientowi jakiekolwiek opóźnienia w płatnościach wobec banków w ciągu ostatnich kilku lat – Często myślimy, że jest to kwestia mało istotna, ale okazuje się, że takich spraw nie można bagatelizować, ponieważ banki szczególną uwagę zwracają na regularność spłat rat kredytowych i każde opóźnienie powyżej 31 dni może mieć wpływ na negatywną ocenę klienta w oczach banku, mówi Mateusz Dłubak z Gold Finance. W przypadku kobiet, choć nie tylko, mogą pojawić się pytania odnośnie tego czy dana osoba przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim czy wychowawczym – ma to zdecydowane znaczenie i wpływ na ocenę przez bank, czy dane źródło uzyskiwanych dochodów może zostać uwzględnione w ocenie zdolności kredytowej.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Bardzo pomocny, zaangażowany, właściwie dobiera argumenty, każda z przedstawionych przez p. Mariusza ofert spełniała podane warunki brzegowe i miała w sobie coś interesującego."

— Małgorzta D., Kraków