2017-11-20

Pralka w łazience? Niekoniecznie

Od początku 2018 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 5 najciekawszych zmian opracowała sieć biur nieruchomości Metrohouse.

 

Zmiana 1 – Pralka niekoniecznie w łazience
 

Dotychczas projektanci musieli obligatoryjnie przygotowywać miejsce na pralkę w łazience. Czasy się jednak zmieniają. Coraz więcej osób posiada pralki w innych pomieszczeniach niż łazienka (np. w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach pełniących rolę pralni), dlatego ustawodawca dopuszcza umieszczenie tego urządzenia w innym miejscu. W rozporządzeniu pojawił się tylko ogólny zapis, mówiący o tym, że w mieszkaniu należy przewidzieć miejsce na pralkę.

 

Zmiana 2 – Aneks kuchenny także w kawalerkach

 

W związku z zapotrzebowaniem na rozwiązania polegające na umieszczeniu w mieszkaniach jednopokojowych aneksów kuchennych, nowelizacja dopuszcza taką możliwość. Projektanci muszą jednak przewidzieć w takim pomieszczeniu wentylację grawitacyjną i kuchnię elektryczną. Przy większych mieszkaniach – przy aneksie kuchennym w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny, także powinna być umieszczona wentylacja. Nowe regulacje dotyczą też okapu. Zarówno w kuchni, jak i w aneksie musi on mieć podłączenie do dodatkowego otworu wywiewnego, a nie jak to często jest spotykane, do przewodu kominowego, co zaburza wentylację w mieszkaniu.

 

Zmiana 3 – Minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania

 

25 m kw. – tyle może mieć najmniejsze projektowane mieszkanie. Nowelizacja znosi więc przepisy, które ustalały minimalną powierzchnię dla poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu (np. pokój dzienny mógł mieć nie mniej niż 16 m kw.). W ten sposób projektanci będą mieć więcej swobody w planowaniu przestrzeni poszczególnych pomieszczeń.  – Ta zmiana powoduje najwięcej kontrowersji w środowisku deweloperów, którzy odpowiadając na potrzeby rynku upowszechnili w ostatnim czasie trend inwestowania w mikroapartamenty. Zdaniem przedstawicieli branży rozporządzenie nie powinno wskazywać nabywcom takich mieszkań, czy określony metraż zapewnia odpowiedni komfort zamieszkania, mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

 

Zmiana 4 – Więcej miejsca dla twojego auta

 

Zmieniają się nie tylko preferencje nabywców mieszkań, ale i samochody jakimi jeżdżą. W związku z tym ustawodawca zwiększa szerokość miejsca postojowego dla samochodu z 2,3 m na 2,5 m. Jednocześnie, gdy mówimy o budynku jednorodzinnym, gdy na działce są wyznaczone maksymalnie dwa miejsca parkingowe, nie ma już norm związanych z parkowaniem w określonej odległości od domu. W praktyce możemy więc postawić swój samochód pod oknem. Dla większych budynków mieszkalnych i np. parkingów do 10 stanowisk odległość ta wynosi 10 m.

 

Zmiana 5 – Tu nakarmisz i przewiniesz dziecko

 

Jedna ze zmian z pewnością ucieszy młodych rodziców. W  budynkach  gastronomii, handlu  lub  usług  o  powierzchni  użytkowej  powyżej  500  m kw.  a  także  stacji paliw (z niektórymi wyłączeniami) nałożono  obowiązek  zapewnienia  pomieszczenia przystosowanego do funkcji karmienia i  przewijania  dzieci.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Pani Aneta jest niezwykle profesjonalną, ale zarazem ciepłą osobą, nie mogłabym trafić na lepszego agenta. Angażuje się mocno i bardzo trafnie doradza, w moim przypadku zakup tzw. "dziury w ziemi" przerażał, ale dzięki Pani Anecie cały proces był dużo sprawniejszy i byłam spokojna o wszystkie elementy"

— Marta W, Kraków