2014-01-02

Co nowego w Nowym Roku?

Rusza Mieszkanie dla Młodych
Zgodnie z zapowiedziami  od 1 stycznia ruszył program dopłat do kredytów w ramach Mieszkania dla Młodych. Osoby nabywające mieszkanie na rynku pierwotnym będą mogły liczyć na dofinansowanie do kredytu, o ile spełnią nałożone przez ustawodawcę wymogi.

Kto może starać się o dofinansowanie:


  • nabywca, który nie jest (ani nie był w przeszłości) właścicielem mieszkania, budynku jednorodzinnego ani spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

  • nabywca nie starszy niż 35 lat (przynajmniej jeden ze współmałżonków musi spełniać ten warunek)

  • nabywca kupujący mieszkanie lub dom jednorodzinny na rynku pierwotnym; w przypadku mieszkania powierzchnia nie może przekraczać 75 m kw., w przypadku domu 100 m kw., przy czym rodziny wychowujące min. trójkę dzieci  mogą nabyć mieszkanie do 85 m kw., dom do 110 m kw.

  • nabywca, który finansuje zakup kredytem hipotecznym w wysokości co najmniej 50 proc. ceny nieruchomości, zaciągniętym na 15 lat

  • nabywca, który kupuje mieszkanie w cenie nie wyższej niż limity m kw. wyznaczone przez ustawodawcę (patrz tabela).



Dopłaty


  • kwota dopłaty jest ograniczona do 50 m kw., jednak nie więcej niż powierzchnia nabywanego mieszkania

  • 10 proc. dopłaty otrzymają osoby samotne i małżeństwa bez dzieci

  • 15 proc. dopłaty otrzymają osoby i małżeństwa wychowujące 1 dziecko

  • dodatkowe 5 proc. na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu otrzymają osoby, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko

  • dopłaty liczone są w odniesieniu do limitów wyznaczonych przez ustawodawcę (patrz tabela).



Bez kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości
Nowelizacja Rekomendacji S wprowadza obowiązkowy wkład własny do kredytu w wysokości 5 proc. wartości nieruchomości. Wysokość wymaganego wkładu będzie co roku rosła o 5 punktów procentowych, do poziomu 20 procent w 2017 roku. W ocenie ustawodawców  zmiany mają zmniejszyć ryzyko ponoszone przez banki oraz osoby, które zaciągają kredyt hipoteczny.

Zniesienie licencji pośredników
Zmiana szczególnie odczuwalna dla pośredników to wejście w życie kolejnych zapisów ustawy deregulacyjnej, która znosi obowiązujące licencje, którymi musiały legitymować się osoby zajmujące się zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Obecnie pośrednictwem będzie mógł się zająć każdy, kto ukończył gimnazjum i posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Brak wymogów formalnych wobec pośredników zmusi zapewne klientów biur nieruchomości do większej niż dotychczas ostrożności w doborze doradcy przy transakcjach na rynku nieruchomości.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pani Anna Durakiewicz jest doskonałym specjalistą w zawodzie, z profesjonalnym podejściem do klienta, a także wspaniałą osobą, z którą z przyjemnością się pracuje. W szczególności doceniam elastyczność w umawianiu spotkań (w tym dyspozycyjność w weekendy), profesjonalne porady i pomoc w pozostałych formalnościach). Zdecydowanie będę ją polecać znajomym."

— Halszka X., Warszawa