2014-12-05

Zmiany lokatorskie w nowych mieszkaniach cz.1

Kupujący mieszkanie od dewelopera mogą do pewnego momentu budowy zgłaszać tzw. zmiany lokatorskie. W głowie kupujących pojawia się myśl: „skoro można to czemu nie skorzystać?” i zaczynają się poprawki. Potem poprawki do poprawek. Potem spór z deweloperem, bo już etap zmian się zakończył, a my nie jesteśmy nadal zadowoleni z efektu, który jest już wykonany. Warto się dobrze przygotować, żeby potem uniknąć przeróbek jak na załączonym zdjęciu.
 

Współpraca z działem technicznym
 

Współpracowaliśmy wielokrotnie na tym etapie z firmami deweloperskimi i wiemy jak często nieprzemyślane zmiany potrafią zepsuć najlepszą nawet współpracę z deweloperem. Firma często typuje jedną lub kilka osób z działu technicznego, które będą przyjmowały takie zmiany i sprawdzały pod kątem zgodności z przepisami. Tu pojawia się pierwszy zgrzyt. Kupujący mieszkanie oczekują, że zgłoszone przez nich zmiany zostaną sprawdzone, ale pod kątem projektowym. Zakładają, że pracownicy firmy pochylili się nad funkcjonalnością oczekiwanych zmian. Nie są to jednak osoby, które mają opracować dla nas projekt wnętrza. W ich gestii mieści się sprawdzenie, czy standard deweloperski zezwala pod kątem możliwości wykonania na taką zmianę. Jeśli zaplanujemy sobie włącznik na wysokości 50 cm to już po stronie naszej, czyli przyszłego użytkownika pozostaje zastanowić się, czy dane rozwiązanie będzie wygodne. Kiedy przekażemy projekt, w którym są błędy funkcjonalne, jak np. źle zaplanowany włącznik schodowy lub krzyżowy to inżynier, który zaakceptuje zmianę nie będzie tego sprawdzał. Jeśli dane rozwiązanie będzie możliwe do wykonania zostanie zaakceptowane.
 

Kto powinien przygotować projekt zamienny?
 

W zależności jak dokładnego projektu wymaga od nas deweloper możemy go przygotować na różne sposoby. Niektórzy deweloperzy w oparciu o projekt wnętrza i zaznaczone elementy, jak rozlokowanie punktów, odległości i wysokości sami wykonają szczegółowy projekt budowlany. Są jednak firmy, które oczekują od nas kompletnego projektu przebiegu instalacji. Taki projekt musi dla nas przygotować branżysta, który dokładnie rozrysuje każdy przewód, rurkę i peszel. Bywa, że w takim projekcie deweloper oczekuje zaplanowania całego standardu łączenia i zabezpieczania kabli i inne detale, jak to z jakich materiałów ma zostać instalacja wykonana. Im więcej szczegółów tym więcej będzie nas ten etap kosztował. Taki branżysta nie będzie również zastanawiał się nad funkcjonalnością. Zawsze dojdziemy do momentu, w którym trzeba założyć cel jaki chcemy uzyskać. CDN

 

Anna Sadowska Urzadzamypodklucz.pl    


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Pani Aneta jest niezwykle profesjonalną, ale zarazem ciepłą osobą, nie mogłabym trafić na lepszego agenta. Angażuje się mocno i bardzo trafnie doradza, w moim przypadku zakup tzw. "dziury w ziemi" przerażał, ale dzięki Pani Anecie cały proces był dużo sprawniejszy i byłam spokojna o wszystkie elementy"

— Marta W, Kraków