Lato bez większych zmian w cenach mieszkań

Rynek nieruchomości charakteryzuje się sezonowością. Zwykle w miesiącach wakacyjnych panuje zastój. Średnie ceny mieszkań nieznacznie spadły. Różnica ta nie jest jednak duża. Odnotowujemy obniżkę stawek zaledwie o 0,1% w stosunku do ubiegłego miesiąca. Jedyne w 6 na 15 analizowanych miast nie doszło do redukcji cen. Są to Wrocław, Sopot, Katowice, Szczecin, Olsztyn i Łódź. Natomiast największy spadek cen nieruchomości miał miejsce w Krakowie – wyniósł 0,8%.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku stawki ofertowe są niższe o 1,6% – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl – W ciągu ostatnich 12 miesięcy na wartości straciły mieszkania w kilku miastach. Zaliczają się do nich Olsztyn (5,6%), Poznań (4,8%), Toruń (4,6%). Natomiast w Łodzi, we Wrocławiu, Sopocie i Lublinie osoby zainteresowane nabyciem lokalu będą musiały zapłacić więcej niż w roku ubiegłym – dodaje ekspert. W nadchodzących miesiącach można się spodziewać znacznego ożywienia na rynku nieruchomości. Będzie to wynik zmian wprowadzonych w programie Mieszkanie dla Młodych. Dzięki dopłatom zwiększy się liczba transakcji kupna sprzedaży w miastach, w których dostępność nieruchomości mogących zostać objętymi programem jest duża.
 

MdM szansą dla poszukujących lokali
 

Nowe przepisy w ustawie o MdM umożliwiają dofinansowanie kupna nieruchomości z rynku wtórnego. Niestety zmiana ta, mimo że pozytywna, nie wpłynie szczególnie na sytuację w większych miastach. Z analiz ekspertów wynika, że spośród największych miast jedynie w Łodzi kupujący nie będą mieli trudności ze znalezieniem lokalu, który spełniałby limity cenowe programu. – Na wprowadzonych zmianach w rządowym programie najbardziej skorzystają osoby planujące zakup mieszkania w mniejszych miastach, ponieważ na tamtejszych rynkach transakcje dotyczą głównie lokali z drugiej ręki – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Największe szanse na znalezienie mieszkania z dopłatą będą mieć poszukujący mieszkań m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Łodzi czy w Zielonej Górze. W lipcu ceny ofertowe nie uległy znacznym zmianom. W Łodzi i Gdyni kupowano tańsze nieruchomości niż przed miesiącem. Klienci wybierali lokale w średniej cenie 3 482 zł za mkw. Natomiast na zakup mieszkania przeznaczano średnio 165 tys. zł.

 

Marże kredytów wzrastają
 

W ostatnim czasie wiele banków podjęło decyzje dotyczącą zmiany obowiązującej marży dla kredytów z niskim (10%) wkładem własnym. W większości przypadków były to podwyżki, przez co średnia tego parametru wynosi obecnie 1,99%. – Ogólny obraz rynku kredytów hipotecznych nie zmienił się jednak w ostatnim czasie. Nadal oprocentowanie jest bardzo niskie, co pozytywnie przekłada się na wysokość rat. Przykładowa rata wynosi 1 500 zł podczas gdy 3 lata temu było to 2 050 zł. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dla osób już spłacających kredyty hipoteczne w walutach obcych najważniejszym wydarzeniem jest to, że Sejm przegłosował bardzo korzystną wersję ustawy pozwalającej na preferencyjne przewalutowanie takich kredytów. Aż 90% kosztów związanych z taką operacją mają pokryć banki. Pojawiają się jednak sygnały mówiące o tym, że senatorzy przywrócą ustawie pierwotny kształt, w którym opłaty te są dzielone równo pomiędzy instytucję a kredytobiorców. Pozostaje też pytanie, czy ustawa jest zgodna z konstytucją oraz czy podpisze ją prezydent Duda.

Photo credit: diblasio61 / Foter / CC BY


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Pani Alicja profesjonalnie podchodzi do sprawy, właściwa osoba na właściwym stanowisku. Praktycznie zawsze jest pod telefonem, chętnie pomaga i przede wszystkim jest cierpliwa i wyrozumiała. Super osoba."

— Mateusz B., Olsztyn