2017-05-16

Kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego


Zakup mieszkania to niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych transakcji w życiu każdego człowieka, dlatego ważne jest skrupulatne sprawdzenie kilku rzeczy. Jakich?

Po pierwsze primo – księga wieczysta

Tak jak każdy człowiek ma swój pesel, legitymację, czy dowód osobisty, tak samo mieszkanie ma swoją księgę wieczystą. Większość ksiąg dostępna jest w wersji online więc możemy to margin-right: 10px; margin-left: 10px;sprawdzić bez wychodzenia z domu. Jedyne co jest nam potrzebne, by to sprawdzić to jej numer. Czego możemy dowiedzieć na temat mieszkania z księgi wieczystej? Prócz podstawowych informacji na temat nieruchomości, typu: rodzaj nieruchomości, adres, metraż/powierzchnia działki, możemy też sprawdzić informacje na temat właściciela nieruchomości lub użytkownika wieczystego. Dla kupującego mieszkanie najważniejszy są działy w którym zawarte są informacje na temat wszelkiego rodzaju obciążeń danej nieruchomości, czyli np. informacje o egzekucji oraz hipoteki obciążające nieruchomość.

Akt notarialny i …

Ważne jest również okazanie przez sprzedającego aktu notarialnego – umowy sprzedaży, która jest potwierdzeniem dokonanej transakcji zakupu nieruchomości. Prócz księgi wieczystej i aktu notarialnego ważne jest także zaświadczenie o stanie zameldowania w danej nieruchomości. Taki dokument możemy otrzymać od właściciela lokalu lub z urzędu miasta. Z reguły sprzedający organizuje takie zaświadczenie w dniu sprzedaży nieruchomości, aby dokument ten był jak najbardziej aktualny. Pamiętaj o tym, że w dniu podpisania aktu notarialnego w mieszkaniu nie powinien być nikt zameldowany, taki stan rzeczy pozwoli Ci się ustrzec przed problemami typu: „niespodziewany lokator”.

Czy jeszcze coś?

Ważnym dokumentem, na który warto zwrócić uwagę jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli interesuje nas na przykład zakup mieszkania w cichej spokojnej okolicy, warto spojrzeć na taki plan, czy czasami mpzp nie umożliwia budowy budynków przemysłowych, centrów handlowych, czy innych mniej lub bardziej uciążliwych obiektów ograniczających korzystanie z naszej nieruchomości.

Czego możesz jeszcze zażądać od właściciela?

Przed zakupem mieszkania, możesz poprosić również o zaświadczenie, że na nieruchomości nie ciążą żadne długi czynszowe (zaświadczenie takie uzyskuje się ze spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej) oraz te związane z mediami.
Podczas zakupu swojego lokum nie zapominaj o tym, że jest to inwestycja na całe życie, w związku z czym warto ograniczyć zaufanie do innych. Potocznie mówiąc: „lepiej mieć wszystko na papierze”.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Współpraca na 5+. Bardzo dobry kontakt. Wszystko wyjaśnianie zwięźle i zrozumiale. Przez labirynt związanych z transakcja kupna formalności poprowadzeni byliśmy ja dzieci za rączkę. Żadnych problemów. Podpowiedzi b.przydatne. Poszło szybko, łatwo i przyjemnie! Polecamy!"

— Dorota A, Toruń