Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży

monetyW ostatnim wpisie na blogu opowiedzieliśmy Wam o kilku błędach przy wycenie mieszkania, jakie popełniają sprzedający wystawiając na rynek swoją ofertę. Dziś w kilku punktach przybliżymy narzędzia, które pomogą Wam w odpowiedzi na pytanie: Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży i uzyskać realną do osiągnięcia cenę.
 

Wycena na podstawie cen ofertowych
 

To chyba najpopularniejszy chałupniczy sposób określenia możliwej do osiągnięcia ceny. Na serwisach nieruchomościowych wyszukaj mieszkań zbliżonych lokalizacją, standardem i specyfikacją techniczną do Twojej oferty. Pewnie nie znajdziesz dokładnie takiego samego mieszkania, ale będziesz mieć orientację, jak kształtują się wyjściowe ceny za podobny rodzaj mieszkań. Pamiętaj, że są to ceny ofertowe, część z nich nieosiągalna w obecnych warunkach (gdyby były dość atrakcyjne, ofert już by nie było w zestawieniu) więc jeśli chcesz, by Twoja oferta spotkała się z zainteresowaniem nabywców cena musi być ustalona na odpowiednio niższym poziomie. Jako, że operujesz na cenach ofertowych musisz być przygotowany na pewien margines negocjacji.
 

Wyceniarki online
 

Aby ułatwić życie osobom wystawiającym swoje mieszkanie do sprzedaży z odsieczą przychodzą portale, które przygotowały różne rozwiązania technologiczne pomagające w szacunkowej wycenie mieszkania. Na przykład na stronie ceny.szybko.pl/ po wpisaniu parametrów oferty możesz otrzymać informację o zakresie cen ofertowych w danej okolicy. Wiedz jednak, że są to dane poglądowe przygotowane na bazie cen ofertowych, które zwykle są przynajmniej o kilka procent wyższe od cen widocznych w transakcjach. W sieci znajdziesz też rozwiązania komercyjne, które wg deklaracji ich twórców opierają się na cenach pozyskanych z transakcji.
 

Wycena pośrednika
 

Wiarygodnym źródłem danych o cenach transakcyjnych są lokalni pośrednicy. Jeżeli korzystasz z usług agencji nieruchomości poproś swojego doradcę o przygotowanie wyceny nieruchomości w oparciu o przeprowadzone na rynku transakcje. W systemie Metrohouse mamy archiwum kilkudziesięciu tysięcy transakcji i każdy doradca ma możliwość wygenerowania dla klienta raportu o średnich cenach sprzedaży podobnych ofert oraz, co ważne – czasie sprzedaży. Wartości, jakie otrzymasz opierają się na realnych cenach z aktów notarialnych. Zdajemy sobie sprawę, że nie ma dwóch takich samych ofert, dlatego przekażemy Ci informację o zakresie cen, jaki jest najbardziej możliwy do osiągnięcia w obecnych warunkach rynkowych.
 

Operat szacunkowy
 

Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym określeniu wartości Twojego mieszkania, możesz skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, który przygotuje Ci operat szacunkowy (koszt to ok. 300-500 zł). Można też zamówić nieco tańszą opinię o cenie, która też da orientację o tym, za ile sprzedawały się w ostatnim czasie podobne nieruchomości.
 

Prasa
 

Jeśli nadal szukasz informacji o tym, jak wycenić mieszkanie do sprzedaży proponujemy śledzenie dodatków branżowych, gdzie możesz uzyskać informację o cenach transakcyjnych. Takie informacje znajdziesz m.in. w poniedziałkowej Rzeczpospolitej i środowej Gazecie Wyborczej. Niestety publikacje cen dotyczą największych miast, przykładów transakcji nie jest też zbyt wiele, ale dane pozyskiwane od lokalnych pośredników dają gwarancję, że możesz zorientować się, ile realnie płaci się za mieszkanie w danej okolicy.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Maciej Kończak stanął na wysokości zadania wykazując się najwyższą kulturą w podejściu do klienta, ogromnym doświadczeniem i dużą wiedzą merytoryczną. Pan Maciej jest osobą bardzo cierpliwą i sumienną, która wnikliwie wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania klienta. Jednocześnie bardzo twórczo podchodzi do tematu, dzięki czemu w krótkim czasie pomógł nam znaleźć idealne mieszkanie."

— Michał C., Warszawa