2021-09-10

Feng Shui: jak urządzić mieszkanie? 8 tipów

Chińczycy od wielu lat stosują Feng Shui. Wierzą, że tworząc harmonijne środowisko zapewnią sobie dostatek i pomyślność. Ponieważ wszystko zaczyna się w domu, mają bardzo sprecyzowane oczekiwania we współpracy z Agentem Nieruchomości. Zaproponowane przez Pośrednika mieszkania muszą spełniać odpowiednie kryteria, lub poczekać na innego kupca. (Pracując w Agencji Nieruchomości można się naprawdę sporo nauczyć!) Dziś, kiedy świat staje przed nami otworem, kultury innych narodów nie są dla nas zagadką.

 

Dlaczego Feng Shui bije rekordy popularności w świecie Zachodu? Długo nie umiałam odpowiedzieć na to pytanie.

 

feng shui jak urządzić mieszkanie

 

Urządzając swoje pierwsze mieszkanie robiłam to w sposób intuicyjny. Zauważyłam jedynie, że inaczej czuje się, kiedy eksperymentuję z aranżacją salonu. Nie chodziło tylko o praktyczne: tu mam mało przejścia, a tu miejsca aż nadto. Po prostu na początku czułam się jak w obcym domu, aż doszłam do idealnego wg mnie ustawienia. Wtedy wszystko nabrało sensu. Każda część w moim 46m2 mieszkaniu ma swoje zastosowanie i dobrze mi w niej. Poza tym, przyjmując dużo gości orientuję się, że każdy, kto do mnie przychodzi, mimo odmienności gustów i potrzeb, dobrze się tu czuje. Gdy trafiłam na artykuł o Feng Shui po raz pierwszy, zauważyłam, że „Siatka Bagua”, która jest mapą w planowaniu przestrzeni domowej wg Feng Shui – przedstawia moje mieszkanie. Wtedy zaczęłam interesować się tym jeszcze bardziej. Stąd dzisiejszy artykuł. Mam nadzieje, że będzie dla Was pomocny i dzięki niemu odkryjecie nowy potencjał Waszych domów! Choćby tych najmniejszych!

 

feng shui

Co to jest Feng Shui? I co ma wspólnego z urządzeniem mieszkania?

By to wyjaśnić, powinnam rozpocząć od medycyny chińskiej, gdyż Feng Shui wyrosło na jej korzeniach.

Według medycyny chińskiej pełnię zdrowia osiąga się, gdy przez kanały energetyczne znajdujące się w ciele swobodnie przepływa „ch’i”, czyli energia życiowa. Natomiast zablokowanie kanałów jest powodem chorób. (Akupunktura jest sposobem na przywrócenie obiegu energii, dlatego dziś w świecie Zachodu przeżywa wielki renesans i leczy ludzi nawet z dotychczas nieuleczalnych chorób.)

 

Feng Shui stawia tezę, że swobodny przepływ energii w ciele to za mało, by osiągnąć dobrostan. Zwraca naszą uwagę również na najbliższe i dalsze otoczenie każdego z nas. Odkrywa pewną relację: tam, gdzie energia nie płynie w sposób harmonijny, ale przepływa zbyt szybko lub zbyt wolno, ludzie czują się źle i chorują. Nie są szczęśliwi, nie osiągają sukcesów. Uczy również, że można przywrócić w człowieku wewnętrzną harmonię dzięki odpowiednio dobranym barwom. Brzmi logicznie, prawda?

 

Dopiero współczesna nauka Zachodu pozwala na dostrzeżenie, że można doenergetyzować pomieszczenia poprawiając komfort życia. Dziś pozwala nam na to precyzyjna aparatura, podczas gdy w Chinach tę wiedzę zdobyto ponad 5000 lat temu, przez obserwację rytmu natury.

To, o czym tu piszę jest jedynie trailerem - krótką zajawką, która mam nadzieję, zachęci Was do samodzielnych poszukiwań wiedzy.

Praktyczne tipy: od czego możecie zacząć przygodę z urządzaniem własnego mieszkania wg zasad Feng Shui?

1.By ułatwić sobie zadanie proponuję wydrukować wspomnianą wyżej – siatkę bagua. To energetyczna mapa w kształcie prostokąta. Przedstawia przestrzeń domową, złożoną z dziewięciu kwadratów. Każdy z nich odpowiada za konkretną sferę życia. Siatkę bagua widzi się z perspektywy wejścia do mieszkania. Bardzo łatwo odnajdziecie kierunki zaplanowanych tematycznie przestrzeni, podpowiedzi kolorystyczne i strony świata poszczególnych pomieszczeń. Pamiętajcie jednak, że wystrój Waszego domu ma poprawić Wasz komfort, więc jeśli nie lubicie jakogoś koloru, nie używajcie go. Wystarczy malutki, ledwo zauważalny akcent kolorystyczny, byleby cieszył oko i... działał :) 

To, czym warto się kierować, to by kolory odpowiednio stymulowały poszczególne sfery życia. Np. W miejscu, gdzie chcecie się uczyć/pracować/tworzyć, warto postawić na kolory przyporządkowane yang (yin-yang/ziemia-niebo - zasada, która łączy człowieka ze wszechświatem), w tym wypadku powinien to być: czerwony, żółty lub pomarańczowy. Dlaczego? Te barwy motywują do ruchu, działania i wpływają na szybkość myślenia. Natomiast w przestrzeni stworzonej do relaksu, barwami dominującymi powinny być te odpowiadające dla yin: biel, czerń, błękit i zieleń. To one pomagają nam się wyciszyć i zatrzymać.

 

2.Schludność i czystość to podstawa. Wg Feng Shui w przestrzeni musi panować porządek. Bałagan to przeciwieństwo harmonii. Dlatego warto pozbyć się nadmiaru rzeczy, a dla reszty zorganizować odpowiednie miejsce.

 

3.Lustra powinny odbijać pozytywnie kojarzoną przez nas część domu. Jak wiemy, lustra powiększają optycznie przestrzeń, dlatego tak ważne jest, o co pomnażamy nasze mieszkania. Co ważne, powinno się stosować lustro w jednym elemencie, a nie małe płytki zniekształcające odbite obrazy.

 

4.Symbole dobrostanu takie jak: fontanna, trójnoga żaba, słoń z uniesioną trąbą, abażury ze swobodnie zwisającymi, połyskującymi kamykami, czy też wiszące ozdoby poprawiają rozpraszanie energii. Warto, by pojawiły się w naszym domu.

 

5.Obrazy pojawiające się na ścianach powinny budować naszą więź z naturą. To może być coś, co tylko kojarzy nam się z kontaktem ze światem przyrody. Nie musimy wieszać obrazu przedstawiającego stada antylop przy wodopoju. :) Pozytywnie wpływają także ślady naszych sukcesów. To mogą być dyplomy, świadectwo ukończenia ważnego kursu, który zmienił Wasze życie – coś, co zbuduje Was do kolejnego działania.

 

6.Rośliny – naturalne symbolizują naturę, życie, rozwój i wprowadzają do wnętrza ożywcze ch’i. Jeśli jest to możliwe, warto postawić rośliny po obu stronach wejścia. Tam, gdzie rośliny są zdrowe, domownicy również cieszą się dobrym samopoczuciem.

 

7.Obiekty ruchome i zasilane elektrycznością, np. stosowane wiatraki, stymulują cyrkulację ch’ i odbijają przytłaczającą siłę korytarzy.

 

8.Czego unikać? Niekorzystnie na przepływ energii wpływają: brudne okna, kurz, nieuruchomione zegary, cieknąca z kranu woda, lustro powieszone w korytarzu odbijające drzwi wejściowe lub usytuowane w sypialni, np. na zewnętrznej stronie drzwi szafy, jeśli odbija śpiące osoby. Niezwykle istotne jest, by wszystkie ostre narzędzia, jak noże, nożyczki lub przedmioty z ostrymi krawędziami znalazły swoje miejsce w szafkach.

 

co to jest feng shui

Urządzenie mieszkania wg Feng Shui to nie wszystko!

Wchodząc głębiej w informacje o przepływie ch’i, natknęłam się na pewną intrygującą treść. Był nią sposób na oczyszczanie domu przed wprowadzeniem się. Podzielę się nim, na wypadek, gdyby ktoś z Was chciał spróbować. Inauguracja powinna odbyć się jeszcze pierwszego dnia w nowej przestrzeni.

 

*Umieść w misie dziewięć skórek z pomarańczy lub cytryny. Uzupełnij wodą i pokrop dookoła pomieszczenie. Jeśli na całej podłodze leży dywan, rozpyl płyn by wszędzie dotarł równomiernie. Wten sposób oczyścisz swój dom ze złego ch’i. Kup sobie również nowe łóżko i materac, a zapewnisz sobie dobry, życiowy start.

 

Jak pisałam już wcześniej, to tylko drobna część wiedzy otwierająca wiele drzwi. Przed Wami pewnie sporo pracy. Mam nadzieję, że zmiany, jakich dokonacie będą razem z Wami pracować na Wasz dobrostan. 

 

 

 

Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Serdecznie Państwu dziękuję za profesjonalną i merytoryczną pomoc, wielkie zaangażowanie i życzliwość. Z całą pewnością polecę Państwa usługi innym potencjalnym klientom.Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Justyny Buczek, która jest osobą niezwykle życzliwą, pomocną i kompetentną, bardzo operatywną, o wysokiej kulturze osobistej oraz niezwykle ujmującej osobowości.

— Violetta D., Gdańsk