2015-08-26

Od 1 września Mieszkanie dla Młodych po nowemu

familyJuż od września zmieniają się zasady dofinansowania do kredytów hipotecznych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Program jeszcze silniej będzie wspierał rodziny wielodzietne, a dopłatę otrzyma także nabywca mieszkania na rynku wtórnym.

 

Program Mieszkanie dla Młodych miał wspierać osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie. Po spełnieniu warunków narzuconych przez ustawodawcę, osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie miały szansę na dopłatę do kredytu w wysokości od 10 do nawet 20 proc. Wraz z początkiem września ulegną zmianie warunki otrzymania dofinansowania, co znacznie zwiększy zainteresowanie dopłatami, które z racji konstrukcji programu dotyczyły zwłaszcza nabywców największych miast.

 

Pierwszą podstawową zmianą jest umożliwienie dopłat osobom, które kupują mieszkanie lub dom na rynku wtórnym. Dotychczas dopłatami byli objęci tylko klienci deweloperów, a jak wiadomo budownictwo deweloperskie to domena największych miast. Próżno szukać inwestycji deweloperskich np. w większości miast powiatowych. Ponadto jeżeli lokal mieszkalny powstał w wyniku adaptacji lub przebudowy lokalu niemieszkalnego też może być objęty dopłatą (np. adaptacja strychu). MdM obejmie też osoby, które zamierzają skredytować wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej. Jest to dobra wiadomość dla nabywców. Gorsza, że limity ceny m kw. uprawniające do otrzymania dopłaty będą mało konkurencyjne w porównaniu do inwestycji z rynku pierwotnego. Na rynku wtórnym jest to 90 proc. wartości wskaźnika kosztu odtworzenia metra kwadratowego nieruchomości mieszkalnej, podczas gdy na rynku pierwotnym 110 proc.

 

Ze zmian skorzystają zwłaszcza rodziny wielodzietne (z trojgiem lub więcej dzieci). Rodziny wielodzietne mogą wybierać z rynku mieszkania o maksymalnej powierzchni do 85 m kw., a pozostali do 75 m kw. Dofinansowanie do kredytu dotyczy jednak tylko powierzchni do 50 m kw., ale w przypadku rodzin wielodzietnych zostało zwiększone do 65 m kw.

 

Wzrasta też procentowa wielkość dofinansowania. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na dofinansowanie aż do 30 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości (obecnie 20 proc.), a przy dwójce dzieci dofinansowanie wyniesie 20 proc. (obecnie 15 proc.). Rodzin wielodzietnych nie dotyczy ograniczenie wieku – z dopłat będą mogły korzystać kredytobiorcy starsi niż 35 lat (w innych grupach to ograniczenie jest nadal zachowane). Dotychczas warunkiem otrzymania dopłaty był wymóg nieposiadania własnego M. W rodzinach wielodzietnych ograniczenie to zniesiono, więc jeśli rodzina z trójką dzieci ma już jedno mieszkanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stać się beneficjentem dopłat kupując następne, większe lokum. Nie zmieniają się natomiast warunki, jakie powinna spełniać umowa kredytowa. Kredyt powinien być zaciągnięty na co najmniej 50 proc. ceny zakupu nieruchomości, okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat, a walutą kredytu musi być polski złoty. Dofinansowaniem objęte są zakupy nieruchomości położone na terenie Polski.

 

Posłuchaj komentarz Metrohouse dla Polskiego Radia o zmianach w programie Mieszkanie dla Młodych

 

Photo credit: kennymatic / Foter / CC BY


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Chciałbym z całego serca polecić wszystkim Panią Monikę, prawdziwego eksperta od nieruchomości. Pani Monika to rzetelna profesjonalistka, zawsze punktualna i bardzo życzliwa. W kilka miesięcy udało mi się sprzedać dom. Pani Moniko, bardzo serdecznie dziękuję za pomoc."

— Arkadiusz D., Kłodzko